Kedi Cinsi

Birbirinden İlginç 8 Kedi Cinsi

Kimi zaman hırçın kimi zaman asabi ama her daim hazır. İşte karşınızda özel harekatın en muhteşem askerleri; Kediler. Kedigiller aslanlar, kaplanlar ve kendini aslan sanan ama daha minimal boyuta sahip kedilerden oluşuyor.

Kendini aslan sanan kedilerimiz de kendi içerisinde farklı cinslere ayrılmış durumda. 100’den fazla kedi türü mevcut. Bu içeriğimizde sizlere birbirinden ilginç ve sevimli kedi cinsleri hakkında bilgiler vereceğiz. 

Bundan 3500 sene öncesinde Antik Mısır’da evcilleştirilmeye başlanmış olan kedilerin kökeni aslında 9500 sene öncesine dayanıyor. Yapılan araştırmalara göre ise kedilerin anatomik yapısında çok az bir değişiklik olduğu ortaya çıkmış. Başkumandan Tekir önderliğinde hepimizin ilgisine çeken Kedi Özel Harekâtına mensup kedilerimizi gelin hep birlikte inceleyelim.

1. Siyam Kedisi:

Siyam Kedisi
Siyam Kedisi Görseli

Güzelliği dillere destan Siyam Kedisi, Kedi Özel Harekatımızın en gözde askerlerinden biridir. Gerçi sadece harekatımızın değil tüm gezegende bulunan en sevimli kedi türü diyebiliriz. Sadece masmavi gözleri ile değil aynı zamanda kıvrak zekasıyla da bizleri büyülüyorlar. Kökenleri Tayland’a özgü olsa da bilinen en eski kedi türlerinden biridir. Konuşkan ve öğrenme kabiliyeti oldukça gelişmiş olan Siyam Kedisi arkadaş canlısıdır. Bu nedenle yalnız kalmayı hiç sevmezler.

2. Scottish Fold:

Scottish Fold Kedi Cinsi
Scottish Fold Kedi Görseli

Kedi Özel Harekatımıza mensup en uslu asker tabii ki Scottish Fold oldu. Zaten o şaşkın bakışları ve dinlenmeye olan düşkünlüğü ile bilindiği için bu sonuç kimseyi şaşırtmamıştır. İskoçya kökenli olan Scottish Fold için hala bir genetik araştırma ne yazık ki yapılamamakta. Her güzelliğin bir bedeli olduğu gibi Scottis Fold olmanın da ne yazık ki kötü bir bedeli var: Genetik rahatsızlık. Gerek beslenme düzenini gerekse FD geninin getirmiş olduğu kıkırdak ve kemik hastalıkları bu güzelliğe düşman.

3. Maine Coon

Maine Cone Kedi
Maine Cone Kedi Görseli

Aslan gibi yeleleri ve zarif duruşu ile görenlerin gözlerinden kalpler fışkırtan Maine Coon en zeki kedi türlerinden bir tanesidir. Kaslı ve atletik vücut yapısı ile saygı duruşuna geçirse de aslında çok cana yakın ve oyun sever bir kedi türüdür. Maine Coon ile çevresel faktörlere ve kaliteli beslenmesine göre 15 yıllık bir birliktelik yaşayabilirsiniz. Unutmadan şunu da belirtelim; bitmeyen enerjisi ve zekâsı ile sizleri büyülerken dışarıda kendi kendine gezmeyi de çok sever.

4. Habeş Kedisi

Habeş Kedisi
Habeş Kedisi Görseli

Eski Mısır kedilerinin torunu olan Habeş Kedisi her ne kadar büyük kulakları ve atletik yapılarıyla vahşi olarak gözükse de sizlerle oldukça iyi anlaşırlar. 16 yaşına kadar yaşarken diş eti iltihabı, prograsif ve cilt problemleri gibi rahatsızlıkları da ne yazık ki bulunmakta.

5. Bengal Kedisi

Bengal Kedisi
Bengal Kedisi Görseli

Mısır Mausu, Burma ve Asya Leopar Kedileri kırması olan Bengal Kedisi leopar desenleri ile muhteşem bir görünüme sahiptir. Güçlü bir av iç güdüsüne olan bu kedi türü yalnız kalmaktan hiç hoşlanmaz. Yeni şeyler öğrenmeye hevesli olmasıyla bilinen Bengal Kedisi en zeki ve en güzel kedi türlerinden biridir.

6. Balinese

Balinese Kedisi
Balinese Kedisi Görseli

Siyam kedi cinsine bağlı olarak geliştirilen Balinese masmavi gözleri ile görenlerin içini eritiyor. Karakteristik özellikleri de tıpkı dış görünüşü gibi Siyam Kedisine benziyor. Eğlenceli ve sevecen olan Balinese aynı zamanda şımartılmayı çok seviyor.

7. Toyger

Toyger Kedi Türü
Toyger Kedi Cinsi Görseli

1980’li yıllarda geliştirilmiş bir tür olarak ortaya çıkan Toygerlar, çizgili derisi ve atletik yapıları ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmışlardır. Bu kaplan görünümünün altında dost canlısı ve oyun meraklısı bir kedicik yatmaktadır. Diğer kediler ile iyi anlaşırken başka tür hayvanlarla küçük yaşta tanıştırılması gerekmektedir.

8. Tonkinese

Tonkinese Kedi Türü
Tonkinese Kedi Görseli

1950 yıllarında Amerika’da geliştirilmiş olan Tonkinese’nin Birmanya ve Siyam kedilerinin ebeveynleri olduğu bilinmektedir. Özellikle çocuklar ile gayet iyi anlaşan Tonkinese, evde beraber büyümeleri durumunda köpeklerle de iyi bir arkadaşlık kurabilmektedir.

Yazı oluşturuldu 5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön