Köpek Cinsleri

Birbirinden Sevimli 8 Köpek Cinsi

Bizleri her daim güldüren, mutluluğumuza ve mutsuzluğumuza her daim ortak olan tek bir canlı var: Köpekler. Can dostumuz olarak gördüğümüz köpekler bizler için yeri geldiğinde koruma, yeri geldiğinde oyun arkadaşı ve yeri geldiğinde muhteşem bir yol arkadaşıdır.

Her ne kadar köpekgillerin atası olarak Miacis kabul edilse de 30 milyon önce gerçek köpek olarak adlandırılan Cynodictis ortaya çıktı. Kedi – köpek denildiği zaman Antik Mısır’a bakmazsak olmaz. Köpekler de en az kediler kadar kutsal sayılırdı. Sadece kraliyet ailesi safkan köpek besleyebilirken soylular öldükten sonra onları korumaya devam edebilsin diye köpekleri ile birlikte gömülüyordu. Dünya üzerinde hali hazırda yaşayan 200’den fazla köpek ırkı mevcut. Hadi gelin köpek cinsleri ve özelliklerini beraber inceleyelim.

Pug:

Pug Köpek Cinsi
Pug Köpek Görseli

Minik ve sevimli bir köpek cinsinden başlıyoruz. Asya bölgesinde ortaya çıkan Puglar en eski köpek ırklarından biridir. Sevecen ve cana yakın olan Puglar ısırmaya meyilli olmayan bu dostumuz apartman hayatına kolaylıkla uyum gösteren küçük köpek cinslerinden biridir.

Alman Kurdu:

Alman Kurdu Köpek Cinsi
Alman Kurdu Görseli

Birçok filmde ve TV programlarında karşımıza çıkan, halk dilinde “Atıl Kurt” olarak bildiğimiz Alman Kurdu zekası, sadakati ve itaatkarlığıyla biliniyor. Çeşitli operasyonlar için özel olarak eğitilen bu can dostumuzun liderlik iç güdüsü oldukça gelişmiştir.

Rottweiler:

Rottweiler Köpek
Rottweiler Köpek Görseli

Özellikle yavruyken bile çok sevimli olan güvenilir ve zekasını her yerde konuşturan bu can dostumuz atletik yapısı ve muhteşem bir iç güdüsü ile oldukça sağlam bir ırktır. Eğitimini son derece anlayışlı ve nazik bir şekilde verirseniz asla saldırgan olmayacak olan Rottweiler cinsi köpekler sadece sorumsuzca eğitilirlerse saldırganlaşır.

Samoyed:

Samoyed Köpek
Samoyed Köpek Görseli

Oldukça eski bir tür olan Samoyed ise getir-götür işleri için kullanılmış bir türdür. Sibirya halkının eşyalarını taşımakla görevlendirildiği gibi soğuk kış aylarında ki ulaşım ağını sağlayan Samoyedler 1889 yılında İngiltere’ye getirilmesi ile oldukça popüler bir ırk olmuştur. Saldırgan ve tehlikeli olmayan bu ırk, kendini ya da sahibini tehlike içerisinde olduğunu düşünürse oldukça saldırganlaşabilir.

Boxer:

Boxer Köpek
Boxer Köpek Görseli

Alman ırkı bir cins olan Boxer’ın atalarının Tibet’te yetişen dövüş köpekleri olduğu inancı oldukça fazladır. Av yasaklarından önce avcı köpeği olarak yetiştirilen bu cins aslında çok sevecen ve tam bir aile köpeğidir. Atletik yapısının altında oldukça enerjik ve oyun delisi bir canavar yatmaktadır.

Golden Retriever:

Golden Retriever Köpek
Golden Retriever Köpek Görseli

Hem asi hem sevecen hem de oyun delisi olan en tatlı köpek ırklarından biri olan Golden Retriever en popüler ırkların başında geliyor. 1800’lü yıllarda İngiltere’de getir götür işlerinde sıklıkla kullanılmış olan bu ırk 1900’lü yıllarda Amerika’ya getirilmesi ile hemen hemen herkesin evine misafir olmayı başarmıştır. Muhteşem bir yüzücü olan Goldenlar kendine güvenen, asil ve akıllı kişiliği ile biliniyor.

Çin Aslanı:

Çin Aslanı Köpek
Çin Aslanı Köpek Görseli

2000 yıldan fazla geçmişe sahip olduğu düşünülen Çin Aslanı dünya üzerindeki en eski köpek ırklarından biri olarak bilinmekte. Zekası ve dikkatli olması bir yana aile dostu ve aşırı sevecen olan bu ırk bekçi köpeği olarak kullanılsa da tam bir tüy yumağı olarak karşımıza çıkıyor.

Labrador Retriever:

Labrador Retriever Köpek
Labrador Retriever Köpek Görseli

Geçmişte özellikle su içinde avlanmak ve gemilere yön vermek amacı ile kullanılmış olan Labrodorlar suya düşkün olma özelliği ile biliniyor. Eğlenceli, itaatkâr, uysal ve sevecen olan bu ırk bulunduğu çevreye kolayca uyum sağlarken tehlike içerisinde olunduğunu anladığı zaman uyarıcı tutumu dikkat çekmektedir. Tam bir aile köpeği olan Labradorlar Kanada’da ortaya çıkmış ve 1917 yılında Amerikan Kennel Kulübü tarafından cins olarak kabul edilmesi ile popülerliği hızla artmıştır.

Yazı oluşturuldu 5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön