Köpek Irkları

Görünce Şaşıracağınız 10 İlginç Köpek Irkı

Köpekler en sadık dostlarımızdır ve doğdukları andan itibaren sahiplerine karşı sıcak tavırları ile bilinirler. Sevimli dostlarımızın 2 yaşındaki çocuktan farkı yoktur. Onlar sahiplerini özler, duygusal davranırlar. Dünya Köpek Federasyonu’nun verilerine göre bilinen 350 çeşit köpek ırkı var. Bu yazımızda ise kendine ait tarzlarıyla dikkatleri üzerine çeken 10 köpek ırkından bahsedeceğim.

Komondor

Komondor Köpek Irkı
Komondor Köpek Görseli

Görünüşünden ötürü Macar çoban köpeği olarak da adlandırılan bu türün boyu 75 santimetreye kadar uzayabilmekte ve ağırlığı yaklaşık 50 kilograma ulaşabilmektedir. Komondor’’u tek bir kelime ile anlat deseler “kürk” demek yanlış olmazdı. Uzun kürkü sayesinde paspas köpeği olarak adlandırılması da yanlış olmaz. Daha çok çiftliklerde ve müstakil evlerde gece bekçisi olarak kullanılıyorlar.

 Bedlington Teriyeri

Bedlington Teriyeri Köpek Irkı
Bedlington Teriyeri Köpek Görseli

Uzaktan bakıldığında koyun sanabilirsiniz ama aslında bu terrier cinsi bir Bedlington köpek. İlk kez 1800lü yıllarda İngiltere’de ortaya çıkan ve boyu yaklaşık 40 santimetreye ağırlığı ise 10 kilograma ulaşan bu tür, köpek tüyüne alerjisi olanlar tarafından tercih ediliyor. Önceleri tavşan ve sıçan gibi küçük canlıların avlanmasında kullanılırken şu an ev köpeği olarak bizlere arkadaşlık ediyorlar.

Puli

Puli Köpek Irkı
Puli Köpek Görseli

Puli’nin de anavatanı Macaristan ve o da tıpkı Komondor gibi tüyleri sayesinde dikkatleri üzerine çekiyor. Ancak onun farkı, tüylerinin genellikle mat siyah renkte olmasıdır. Ayrıca Komondor’un aksine daha kısa ve hafif olan Puli’nin boyu yaklaşık 40 santimetreye ağırlığı ise 15 kilograma kadar ulaşabilmektedir. Genellikle koyun sürülerini güderken çoban köpeği olarak kullanılıyor ve sık tüyleri sayesinde soğuk ve yağışlı havadan kendini koruyabiliyor.

Rus Borzoyu

Adından da anlaşılacağı üzere anavatanı Rusya olan Borzoy, ülkenin çetin iklim şartlarından ötürü dayanıklı olmasıyla bilinir. Boyu 75 santimetreye ve ağırlığı 40 kilograma kadar ulaşabilir ve iriliği ile çok uzak mesafeden bile fark edilir. İskelet sistemi, çok hızlı koşması için evrildiğinden eskiden Rusya’da kurt avlarında kullanılırmış. Şimdilerde ise genellikle köpek eğitimi konusunda tecrübeli kimseler tarafından sahipleniliyor çünkü çok inatçılar ve sizi epey uğraştırabilirler.

Brüksel Griffonu

Brüksel Griffonu Köpek Irkı
Brüksel Griffonu Köpek Görseli

Bu kez listemizde Belçika’dan bir tür bulunuyor. Süs köpeği sınıfına dahil olan Griffon, boyu 20 santimetre ağırlığı ise 4 kilograma ulaşabilen kısa kuyruklu bir türdür. Böyle küçük olduğuna aldanmayın çünkü diğer köpekleri domine etmesiyle nam salmıştır. Neşeli görüntüsüyle içimizi ısıtan bu afacanın, diğer köpeklere patronluk tasladığına inanmak gerçekten zor ama gerçek.

Affenpinscher

Affenpinscher Köpek Irkı
Affenpinscher Köpek Görseli

İsmini telaffuz ederken zorlandığınızı duyar gibiyim. Kelime olarak Almanca’da “maymun köpek” anlamına gelen terrier cinsi Affenpinscher, uzun yıllar boyunca küçük canlıları avlamak için kullanıldı. Boyu yaklaşık 25 santimetre ve ağırlığı 5 kilograma kadar ulaşabiliyor. Meraklı bir mizacı var ve genellikle siyah renklidir.

Napoli Mastifi

Napoli Mastifi Köpek Irkı
Napoli Mastifi Köpek Görseli

Diğer ismiyle Napoliten, çok eski tarihe dayanan bir ırk ve adını İtalya’nın Napoli kentinden alıyor. Asıl kökeni bilinmese bile Roma İmparatorluğu’nda savaşlarda faydalanılırdı. Boyu 70 santimetre ağırlığı ise 65 kilograma kadar ulaşabilen cüsseli dostumuz, sadık olmasıyla bilinir ama siz yine de onu kızdırmasanız iyi edersiniz. Bizden size tavsiye 🙂

Bergamasko Çoban Köpeği

Bergamosko Çoban Köpeği
Bergamosko Çoban Köpeği Görseli

Şimdi de ismini İtalya’nın Bergamo kentinden alan ve güçlü yapısı sayesinde sürelere liderlik etmesiyle ünlenmiş olan bir tür çoban köpeği karşımızda. Boyu genelde 60 santimetredir ve 30 kilogram ağırlığı ile görünüşüne göre nispeten hafiftir. Keçeli tüyleri dikkatleri üzerine çeker ama merak etmeyin, doğar doğmaz tüyleri böyle olmuyor. Kim bilir, belki siz onu her gün taramak istersiniz?

Buldog Teriyer

Buldog Teriyer Köpek Irkı
Buldog Teriyer Köpek Görseli

Buldog ve beyaz İngiliz teriyeri gibi birden çok ırkın karması olarak 19. yüzyıldan beri hayatımızdadır. Boyu 50 santimetre ağırlığı ise 35 kilograma kadar ulaşabilen bu türün, kafa yapısı tıpkı bir yumurtayı andırıyor. Çok değişik bir yüz şekline sahip. Onu farklı kılan özelliği ise cüssesine oranla dünyanın en güçlü köpeklerinden biri olmasıdır.

Fransız Buldog

Fransız Buldogu Köpek Irkı
Fransız Buldogu Köpek Görseli

Bakar bakmaz içinizin eridiği bu sevimli ırk, dost canlısı ve muzip karakteri dolayısıyla çok sevilir. Kıskanç olduğunu da belirtmeden geçmeyelim çünkü çevresinde başka köpekler görmekten hoşlanmaz. Şaşırtıcı olan ise, önceleri avlarda boğalara saldırsınlar diye kullanılırlarmış. Ama endişe etmeyin, artık mizaçları uyumlu ve insan dostlarıyla sevgi yumağı bir ilişkiden ibaret.

Daha fazla köpek cinsi merak ediyorsanız yazımıza göz atabilirsiniz: http://patilidostlar.net/birbirinden-sevimli-8-kopek-cinsi/

Yazı oluşturuldu 5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön