Sokak Hayvanlarını Korumak

Sokak Hayvanlarını Korumak İçin Neler Yapabiliriz?

Var olan en önemli canlının insan olduğu düşünülen bu dünyada, çoğu insanın göz ardı ettiği bir diğer canlı türü de hayvanlardır. Onların da en az insanlar kadar hatta insanlardan daha fazla korunmaya ihtiyaçları vardır. İnsanlar kendi kendilerini koruyabilir ama hayvanlar bunu yapamaz; özellikle de sokak hayvanları…

Birçok insan, dünyada bu kadar sorun varken hayvan haklarının savunulmasını ve onlar için yapılanların gereksiz olduğunu savunur. Halbuki onlar da dünyamızda yaşayan canlılardır ve herkes kadar onların da korunmaya ihtiyacı vardır. Özellikle hayvanlara işkencenin arttığı bu dönemde bu konuya değinmenin herkes için faydalı olacağını düşündüm. Bu yazımda sokak hayvanlarını korumak için neler yapabileceğimizden bahsedeceğim.

Sokak Hayvanları Ne Yer Ne içer?

Sokak hayvanları deyince aklımıza ilk olarak tabii ki kediler ve köpekler gelir. Onların en önemli ihtiyacı tıpkı insanlar gibi beslenme ve barınmadır. “Sokak hayvanları nasılsa yiyecek bulur” kanısı yanlıştır çünkü her zaman yiyecek bulamazlar. Sırf açlıktan ve susuzluktan yaşamını yitiren birçok sokak hayvanı vardır. “Sokak hayvanları ne bulursa yer” kanısı da bir o kadar yanlıştır zira böyle düşünerek küflü ve bozuk yiyecekleri sokak hayvanlarına layık gören insanlar yüzünden de birçok sokak hayvanı yaşamını yitirmektedir.

Sokak Hayvanlarına Yardım
Sokak Hayvanlarına Mama Yardımı

Aşırı sıcak ve soğuk iklim koşulları da minik dostlarımızın yaşamını yitirmesine sebep olmaktadır. Kalacak bir yuva onlar için bir ihtiyaçtır. Sokak hayvanları barınaklarda güvence altında değildir, onların evi sokaklardır ve barınaklarda kendilerini hapishanede gibi hissederler, onlar için sokaktaki bir kulübe bir barınaktan çok daha iyidir.

Beslenme ve barınma dışında sokak hayvanlarının sevgiye de ihtiyaçları vardır. İnsanlar, mikroplu olduğunu düşünerek sokak hayvanlarını sevgiden mahrum bırakırken, aslında gün içinde ellerini sürdüğü her şeyin mikrop taşıyor olması da ayrı bir ironidir.

Sokak Köpeği
Sokak Köpeği Görseli

İnsanlara sokak hayvanlarını koruma noktasında birçok iş düşmektedir. Sokak hayvanları için yapılan her iyilik, bir canı hayata katma noktasında büyük önem taşımaktadır.

Birkaç Adımda Sokak Hayvanlarına Yapılabilecekler:

Şimdi sokaktaki dostlarımız için neler yapabileceğimizi maddeler halinde vereceğim:

1. Mama ve Su

Sokak kedileri ve köpekleri nasıl beslenir birçoğumuz bilmeyiz. Sokak hayvanları için bazı marketler kuru mama kampanyası başlatmış olup, uygun fiyata mama satışı yapıyor. Buna ayıracak vaktim yok diyorsanız en azından yediğiniz yemeklerden kalanları çöpe dökmek yerine sokaktaki dostlarımıza verebilirsiniz. Bunu yaparken, yiyeceklerin onlara zarar verecek kılçık, kemik gibi yiyemeyecekleri kısımlarını ayırmanız çok önemli.

Ayrıca sokak başı sabit su kapları sayesinde onların özellikle yaz sıcaklarında suya erişimini kolaylaştırmak da bize düşen önemli bir sorumluluk.

Sokak Hayvanlarına Su Kabı
Sokak Hayvanlarına Su Kabı

2. Sahiplenin, Sahiplendirin

Hayvanları pet shoplardan ücret karşılığında almaktansa, barınaklarda sıcak yuva bekleyen yardıma muhtaç hayvanları sahiplenin ya da sahiplendirin. Onların buna ihtiyacı var.

3. Barınak Yapın

Özellikle soğuk kış günlerinde sokak hayvanları için kulübeler yapın ya da bunun için diğer insanları teşvik edin.

Köpek Kulübesi
Köpek Kulübesi Görseli

4. Yaralı ve Zor Durumdaki Hayvanları Misafir Edin

Yaralı ve zor durumda gördüğünüz dostumuza yardım etmekten çekinmeyin. İyileştirdikten sonra doğal ortamlarına bırakın.

5. Bölgenizdeki Veterinerlerle İletişim Halinde Olun

Acil bir durum olduğu takdirde sokak hayvanlarıyla ilgilenecek veterinerlerle bağlantı halinde olun. Gerekli bir durumda iletişime geçin.

6. Kış Aylarında Araç Kaputlarına Vurun

Özellikle kediler soğuk kış aylarında araçların kaputunda uyurlar. Aracınıza binmeden önce kaputa vurun ve eğer oradalarsa çıkmalarını sağlayın.

7. Hayvanlara Yapılan Şiddete Şahit Olduğunuz Takdirde Şikayet Edin

İlinizdeki Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın il şube müdürlüklerine dilekçe yazarak başvurabilirsiniz.

8. İNSANLARI BİLİNÇLENDİRİN!

Özellikle küçüklükten bunun eğitiminin verilmesi çok önemli, çocuklarımızı hayvanları seven bireyler olarak yetiştirelim ki günü gelince onlar da hayvan haklarını savunan bireyler olsunlar.

Hayvan Sevgisi
Hayvan Sevgisi ve Çocuklar

Tüm bunları yapmak bizden hiçbir şey kaybettirmez. Dünyada insandan başka canlılar da olduğunu unutmayalım. Konuşamıyorlar diye onların hissiz ve duygusuz varlıklar olduğunu düşünmeyelim. Onları korumak için yaptığımız her iyiliğin, bir can olarak geri dönebileceğini unutmayalım.

Yazı oluşturuldu 5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön